W 100-lecie Państwowości Ukrainy

phoca thumb l 2W poniedziałek, 10 września br., w Warszawie, odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone obchodom 100-lecia państwowości Ukrainy, połączone z 27. rocznicą uzyskania niepodległości. Spotkanie rozpoczęto odegraniem hymnów państwowych Ukrainy i Polski, po czym oficjalne przemówienie wygłosił ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia. Następnie głos zabrał minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz. W obydwu przemówieniach poruszono historyczne i aktualne aspekty w stosunkach między obydwoma krajami.


    Ukraińcy, podobnie jak Polacy, u schyłku I wojny światowej, próbowali stworzyć niezależne państwo. W dniu 22 stycznia 1918 roku Ukraińska Centralna Rada w Kijowie, uroczyście proklamowała niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej, która stała się podmiotem prawa międzynarodowego, powołano szereg placówek dyplomatycznych, również na terenie Polski. Zbrojna interwencja Rosji bolszewickiej, jak również konflikt zbrojny polsko-ukraiński, trwający od listopada 1918 roku do czerwca 1919 roku, położył kres dążeniom Ukraińców do utworzenia niepodległego państwa.
    Uroczystość 100-lecia państwowości Ukrainy i 27. rocznicy uzyskania niepodległości, odbyła się w Łazienkach Królewskich, w odrestaurowanej ,,Starej Oranżerii”. Wśród zaproszonych gości, z racji wieloletniej współpracy z Ukrainą, znaleźli się przedstawiciele 2 powiatów: starostę staszowskiego Michała Skotnickiego reprezentował naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą Jan Mazanka, a władze powiatu rawskiego: przewodnicząca Rady Powiatu Maria Charążka i wicestarosta rawski Jacek Otulak. Spotkanie zakończono koncertem artystów z Polski i Ukrainy, którzy zaprezentowali kilka popularnych w obydwu krajach utworów w nowej aranżacji.

                                Tekst: Jan Mazanka
                                 Foto: arch. Starostwa

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech