W Winnicy i w Dondiuszanach

phoca thumb l 2Od 15 lat, w Winnicy na Ukrainie, w trzecią sobotę maja każdego roku świętuje się ,,Dzień Europy”. Obchody organizowane są z takim rozmachem, że trudno nie zgodzić się ze słowami prezydenta Petro Poroszenki cyt. ,,Winnica jest bez wątpienia europejską stolicą Ukrainy”. Również 15 lat temu, w styczniu 2003 roku, ówczesne władze powiatu staszowskiego, ze starostą Czesławem Pargiełą, podpisały pierwszą umowę o współpracy z władzami miasta Winnica, które reprezentował ówczesny prezydent Winnicy, a obecnie deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Oleksander Dombrowski.

 

    W tym roku, ,,Dzień Europy” świętowano, zgodnie z kalendarzem imprezy, w sobotę 19 maja. W obchodach, obok delegacji z Polski i z innych krajów Europejskich, na zaproszenie prezydenta Sergija Morgunowa gościła w Winnicy, delegacja powiatu staszowskiego, złożona z członków Rady i Zarządu Powiatu Staszowskiego, na czele z przewodniczącym Rady Damianem Sierantem, starostą staszowskim Michałem Skotnickim, wicestarostą Tomaszem Fąfarą i radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego dyr. Zespołu Szkół w Staszowie Izydorem Grabowskim. Oprócz samorządowców do Winnicy pojechali także dyrektorzy i przedsiębiorcy z terenu powiatu staszowskiego z branż: opieki zdrowotnej, bankowości, budownictwa drogowego, odzieżowej, przemysłu spożywczego i rolnictwa. Tegoroczne spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowego 15-letniego dorobku we wzajemnej współpracy i podpisania umowy na kolejne 5 lat. Z tej okazji prezes Tadeusz Wrześniak wyprodukował i podarował okolicznościowe puchary, z napisami po polsku i ukraińsku, które zostały wręczone w Winnicy.
    Począwszy od 2003 roku, w celu wymiany doświadczeń głównie z realizacji inwestycji, każdego roku organizowano spotkania delegacji z obydwu krajów. Dotychczas, odwiedziło swoich partnerów po około 300 samorządowców i przedsiębiorców z każdej ze stron. W realizacji inicjatyw gospodarczych korzystano z funduszy programu ,,Polska Pomoc Rozwojowa” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Dynamicznie prowadzono działanie wymiany uczniów szkół winnickich i staszowskich, finansując projekty z Programu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Tak też będzie i w tym roku, a tematem projektu będą zasłużeni Podolanie w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości, na czele z Ignacym Janem Paderewskim, w 100. rocznicę tego wydarzenia. W sumie w latach 2003 – 2018 powiat staszowski gościł u siebie 1300 uczniów i nauczycieli z Winnicy, a także z innych szkół z terenu obwodu Winnickiego. Podobna liczba uczniów i nauczycieli szkół powiatu staszowskiego przebywała w minionych latach na gościnnej ziemi winnickiej. Oprócz realizacji projektów historycznych, każdego roku na terenie powiatu staszowskiego odbywają się plenery malarskie z udziałem uczniów winnickich i staszowskich oraz od 3 lat z powiatu Dondiuszany w Republice Mołdawii. Znaczącym wydarzeniem kulturalnym był festiwal ,,Dni Ukrainy w Powiecie Staszowskim”, jaki zorganizowano wspólnie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, w dniach 11 – 12 czerwca 2009 roku. Wydarzenia te umożliwiły poznanie kultury i obyczajów krajów pochodzenia uczniów oraz historycznych związków polsko-ukraińskich, jak również mołdawskich, od 2014 roku, kiedy to władze powiatu staszowskiego podpisały pierwszą umowę o współpracy z powiatem Dondiuszany, położonym w północnej części Republiki Mołdawii.
    Będąc w Winnicy, delegacja powiatu staszowskiego, na zaproszenie starosty Wadima Liesnika, udała się z jednodniową wizytą do Dondiuszanów, podczas której omówiono program współpracy na rok bieżący, m.in. w zakresie wymiany kulturalnej, a także dotyczący rozpoczęcia współpracy handlowej.

                                    Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech