Marszałek Senior Kornel Morawiecki nie żyje

Utworzono: wtorek, 01 październik 2019

Kornel Morawiecki 1W poniedziałek, 30 września br., w wieku 78 lat, zmarł przywódca ,,Solidarności Walczącej”, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Niezłomny działacz opozycji demokratycznej w PRL. Z wykształcenia był fizykiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego, a potem Politechniki Wrocławskiej, gdzie pracował do 2009 roku.

    Kornel Morawiecki przez lata był jednym z najbardziej radykalnych działaczy opozycji w PRL. Systemowi, który odrzucał w całości, wypowiedział niemal otwartą wojnę, bez zgody na żaden kompromis. Założyciel i przewodniczący ,,Solidarności Walczącej”, której głównym celem było odzyskanie niepodległości. Po raz pierwszy przeciwko władzom PRL, wystąpił w 1968 roku, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70-tych związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, gdzie po 1980 roku był działaczem ,,Solidarności”. Po wybuchu stanu wojennego ukrywał się przez 7 lat. W 1982 roku, po rozłamie w podziemnej ,,Solidarności”, stanął na czele ,,Solidarności Walczącej”, która była najbardziej radykalną i zakonspirowaną organizacją, wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje. W latach 80-tych, Kornel Morawiecki był jednym z najbardziej poszukiwanych działaczy podziemia przez SB, został aresztowany dopiero w listopadzie 1987 i zmuszony do wyjazdu za granicę. Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju. Jako lider ,,Solidarności Walczącej” krytykował obrady Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Domagał się wtedy całkowicie wolnych wyborów. Po 1990 r. stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP. Już w wolnej Polsce, przez wiele lat, Kornel Morawiecki pozostawał na uboczu polskiej polityki. W 2015 roku został posłem. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji.
    W piątek, 27 września br. prezydent Andrzej Duda, w uznaniu zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, uhonorował Kornela Morawieckiego Orderem Orła Białego.
    Odszedł niezwykle odważny i prawy człowiek, o nadzwyczajnej kulturze osobistej. Cześć Jego Pamięci.
       

Rada i Zarząd Powiatu Staszowskiego

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech