Z dożynek wojewódzkich w Opatowie

Utworzono: poniedziałek, 09 wrzesień 2019

phoca thumb l 19Tegoroczne święto plonów rolników województwa świętokrzyskiego odbyło się w niedzielę 8 września w Opatowie i zostało zorganizowane wspólnie z dożynkami diecezji sandomierskiej.

    Jak każdego roku, rozpoczęto mszą świętą, którą w Kolegiacie Opatowskiej odprawił i homilię wygłosi biskup pomocniczy senior ks. dr Edward Frankowski.
    Po zakończeniu liturgii i poświeceniu wieńców, ustawionych wokół kolegiaty, korowód dożynkowy przeszedł na opatowski Rynek, gdzie miała miejsce część oficjalna uroczystości dożynkowych, którą rozpoczęto odczytaniem listów prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, skierowanych do rolników ziemi świętokrzyskiej. Następnie, posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich, agencji i organizacji rolniczych, złożyli rolnikom życzenia, po czym ogłoszono wyniki konkursów dożynkowych, w tym najważniejszego tj. na najpiękniejszy wieniec, który 15 września będzie reprezentował województwo na dożynkach prezydenckich w Spale. Zwyciężył wieniec z Koprzywnicy reprezentujący powiat sandomierski, drugie miejsce zajął powiat kielecki a trzecie wieniec powiatu staszowskiego, pochodzący z sołectwa Rybitwy w gminie Połaniec. Drugim akcentem konkursowym powiatu staszowskiego, było zajęcie przez Edytę i Andrzej Kulińskich z Osówki w gminie Szydłów, siódmego miejsca w konkursie ,,Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”. Część artystyczną rozpoczął zespół folklorystyczny pieśni i tańca ,,Morawica”, a gwiazdą wieczoru były ,,BRAtHANKI”.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech