W Kurozwękach powstanie nowa placówka opiekuńcza

Utworzono: wtorek, 03 wrzesień 2019

phoca thumb l 2W dniu 2 września br., Zarząd Powiatu w Staszowie podpisał z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną - Koło w Staszowie, umowę na realizację zadania publicznego ,,Prowadzenie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy typu B”, w którym opiekę znajdzie 24 osoby, w tym 11 podopiecznych z niepełnosprawnościami sprzężonymi i spektrum autyzmu.

    Środowiskowy Dom Samopomocy w Kurozwękach, będzie funkcjonował w nowo wybudowanym budynku Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Staszowie. Budynek spełnia wszystkie niezbędne wymogi, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy. Budynek usytuowany jest na obrzeżach Kurozwęk, w miejscu zapewniającym bezpieczeństwo i spokój jego przyszłym mieszkańcom. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kurozwękach, będzie funkcjonował 5 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie, w tym co najmniej  przez 6 godzin dziennie będą prowadzone z uczestnikami różne zajęcia.
    W placówce będą organizowane następujące formy terapii, m.in.: ▪ zajęcia kształtujące umiejętności samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym, w tym: trening kosmetyczno – higieniczny, kulinarny, umiejętności gospodarowania finansami oraz trening poprawnego spożywania leków ▪ zajęcia dotyczące zagospodarowania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań, w tym: literaturą, programami telewizyjnymi i radiowymi, korzystania z oferty instytucji kulturalnych i turystycznych oraz udziału w spotkaniach towarzyskich. Przewidziano także zajęcia rozwijające aktywność w pracach zespołowych i indywidualnych z możliwością wyboru przez uczestnika rodzaju zajęć, m.in.: kucharskich, muzycznych, plastycznych, stolarskich, komputerowych, krawieckich i rękodzielniczych. W programie codziennych zajęć, przewidziano także zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, w tym spacery po pięknej okolicy.
    Otwarcie kurozwęckiej placówki zaplanowano pod koniec września br.

                                Tekst: Anna Ogórek
                                Foto: Jan Mazanka

   

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech