Z dożynek powiatu staszowskiego

Utworzono: poniedziałek, 26 sierpień 2019

20W niedzielę 25 sierpnia br., obchody dożynek powiatu staszowskiego, podobnie jak w roku ubiegłym, odbyły się w Bogorii wspólnie z dożynkami gminnymi i świętem ekologii. Tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą dziękczynną, odprawioną w bogoryjskim sanktuarium pw. Matki Bożej Pocieszenia. Liturgii przewodniczył proboszcz ks. kan. Paweł Cygan, homilię wygłosił ks. kan. Edward Zieliński – proboszcz parafii św. Barbary w Staszowie.


    Oficjalna część święta plonów odbyła się nad Zalewem Buczyna. Uroczystości dożynkowe rozpoczęli powitaniem rolników i zaproszonych gości: starosta staszowski Józef Żółciak i wójt gminy Bogoria Marcin Adamczyk, którzy następnie z rąk starostów dożynek odebrali tradycyjne bochenki chleba, obiecując dzielić je sprawiedliwie wśród wszystkich mieszkańców powiatu staszowskiego i gminy Bogoria. Starostami tegorocznych dożynek byli: Izabela Siwek-Oleś z Budzisk w gminie Łubnice i Sylwester Witaszek z  Samotni w gminie Bogoria. W części obrzędowej zagrały kapele: ,,Nadwiślanie” i ,,Sami swoi”. Wśród zaproszonych gości, którzy w swoich wystąpieniach podziękowali za trud pracy rolników, byli. m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, posłowie na Sejm RP Marek Kwitek i Andrzej Kryj, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek.
    W konkursie na najpiękniejszy wieniec powiatu staszowskiego wygrało Rybitwy z miasta i gminy Połaniec, i wieniec ten będzie reprezentował powiat staszowski na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się w niedzielę, 8 września w Opatowie. Drugie miejsce zajął wieniec z gminy Bogoria, a trzecie z gminy Staszów. Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienie. W tegorocznym konkursie pn. ,,Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” zwyciężyło gospodarstwo Andrzeja Kulińskiego z Osówki w gminie Szydłów. Następnie wręczono odznaki resortowe ,,Zasłużony dla rolnictwa”, które odebrało 4 rolników: Elżbieta Gałązka z Jabłonicy w gminie Szydłów,  Marzena Durma z Okrągłej w gminie Połaniec, Zbigniew Lech z Cebra w gminie Bogoria i Tomasz Zarzycki z Szydłowa. Część artystyczną rozpoczęła Ola Kalczyńska z zespołem, gwiazdą wieczoru był zespół ,,Camasutra”.
    Podczas dożynek przeprowadzono bardzo pożyteczną akcję honorowego krwiodawstwa. Łącznie 49 osób oddało 22 litry krwi, za co wręczając nagrody podziękowali:  poseł na Sejm, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, starosta staszowski Józef Żółciak, wicestarosta Leszek Guzal, wójt gminy Raków Damian Szapk, przewodnicząca Rady Gminy Bogoria Anna Stobnicka i wójt Marcin Adamczyk, który podsumował tę cenną inicjatywę.

Tekst i foto: Jan Mazanka

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech