Oddano hołd kapłanowi

Utworzono: poniedziałek, 19 sierpień 2019

27W 43. rocznicę tragicznej śmierci i 91. rocznicę urodzin ks. Romana Kotlarza w Koniemłotach, rodzinnej miejscowości śp. księdza, jak co roku zorganizowano uroczystości upamiętniające osobę bohaterskiego kapłana, obrońcy radomskich robotników w czasie strajków, w czerwcu 1976 roku.


    W niedzielę 18 sierpnia br., członkowie rodziny ks. Romana Kotlarza, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy, delegacje ,,Solidarności” oraz reprezentacje zakładów pracy, spotkali się przy grobie śp. księdza Romana, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Po przejściu przed kościół w Koniemłotach, podobnie uczyniono przy obelisku z tablicą upamiętniająca bohaterskiego kapłana. Następnie, w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP została odprawiona msza święta w intencji śp. ks. Romana Kotlarza, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Piotr Turzyński z Diecezji Radomskiej.
    Ks. Roman Kotlarz urodził się 17 października 1928 roku, święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1954 roku. Posługę kapłańską jako wikariusz, pełnił kolejno w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Nowa Słupia. Od 26 sierpnia 1961 roku, był proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie k/Radomia. W dniu 25 czerwca 1976 roku, znalazł się wśród strajkujących robotników Zakładów Metalowych ,,Walter”, błogosławił protestujących, za co został poddany represjom. Kilka razy został pobity przez ,,nieznanych sprawców”. Wyczerpany fizycznie i psychicznie zmarł 18 sierpnia 1976 roku w szpitalu w Krychnowicach. Żył 48 lat, z czego 22 lata w kapłaństwie. Po mszy pogrzebowej w Pelazgowie, trumnę z ciałem zmarłego przewieziono do Koniemłotów i zgodnie z wolą księdza Romana złożono w grobowcu rodzinnym.


                                Tekst i foto: Jan Mazanka

 

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech