Uczniowie z Ukrainy w powiecie staszowskim

Utworzono: czwartek, 18 lipiec 2019

phoca thumb l 7Podobnie jak w latach ubiegłych, począwszy od 2002 roku, tak i teraz, grupa 42 uczniów Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły w Winnicy na Ukrainie, wraz z 8 opiekunami, spędzi jeden tydzień wakacji w powiecie staszowskim.

    Ukraińscy goście, jak zwykle, zamieszkają w Internacie Zespołu Szkół w Staszowie, a w programie pobytu, oprócz zajęć sportowych i pływania na basenie Powiatowego Centrum Sportowego, znalazły się wycieczki do: Krakowa, Kielc, Szydłowa, Kurozwęk oraz Pacanowa z pobytem w Europejskim Centrum Bajek.
    W czasie pobytu w Staszowie, uczniowie z Winnicy włączyli się także w realizację projektu pt. ,,Zasłużeni dla Polski”, z programu ,,Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt, napisany w Wydziale Promocji i Współpracy z Zagranicą w Starostwie staszowskim, ma na celu promocję 14 wybitnych Polaków, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, zasłużonych w budowie: militarnych, ekonomicznych, gospodarczych i kulturowych struktur Rzeczypospolitej, po jej wskrzeszeniu w 1918 roku, po 124 latach zaborów.
    Z Podola, obecnie obwód winnicki, pochodzi 10 bohaterów projektu, są to: • Ignacy Jan Paderewski (1860-1941), pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk, • Stefan Drzewiecki (1844–1938) – polski inżynier i wynalazca, pionier żeglugi podwodnej, a także lotnictwa, • Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz (1890-1972) - kpt. żeglugi wielkiej, pierwszy kapitan ,,Daru Pomorza” w latach 1930-1938, • Aleksander Januszkiewicz (1872-1955) - profesor nauk medycznych, rektor Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, • Mieczysław Pruszyński – (1910-2005) – brat Ksawerego, obrońca Tobruku, następnie pilot RAF-u, • Tadeusz Grocholski (1887-1920), dowodzący pociągiem z polskimi uchodźcami, zamordowany przez bolszewików w Płoskirowie w czerwcu 1920 roku, • Remigiusz Gocholski (1888-1965) płk Wojska Polskiego, adiutant marszałka J. Piłsudskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego, • Michał Grocholski (1891-1923), ułan 12. Pułku, zamordowany w czasie obrony własnego majątku, • Kazimierz Grocholski (1893 - 1939), rozstrzelany przez hitlerowców w październiku 1939 roku w Gostyniu, • Ksawery Grocholski (1903-1947) zamordowany przez UB w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. O tych właśnie postaciach i ich dorobku, uczniowie z Winnicy będą zbierać u siebie informacje, które zostaną wykorzystane do opracowania katalogu wystaw, jakie po zakończeniu projektu, zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Staszowskiej, a także do Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły w Winnicy, działającej przy Kongresie Polaków Podola.
    Tradycyjnie, z ukraińskimi gośćmi spotkał się starosta staszowski Józef Żółciak, wraz z naczelnikami Wydziałów w Starostwie. Oprócz wymiany informacji i wrażeń z pierwszych dni pobytu młodych Ukraińców w naszym powiecie, większość z nich w Polsce była po raz pierwszy, nakreślono plany współpracy na rok obecny i przyszły, kiedy to planowane jest oddanie do użytku nowego budynku szkoły w Winnicy, na co już teraz delegacja powiatu staszowskiego została zaproszona.

                        Tekst i foto: Jan Mazanka i Michał Skrętek.

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech