Osoby niepełnosprawne zaprezentowały swoją twórczość

Utworzono: czwartek, 16, maj 2019

phoca thumb l 1W poniedziałek 13 maja br. w Staszowie rozpoczął się trzydniowy, XVII Festiwal Działań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. W programie pierwszego dnia tego wydarzenia znalazło się wiele atrakcji, m.in.: koncert w wykonaniu uczestników warsztatów terapii zajęciowej z ośrodków pomocy społecznej z terenu województwa świętokrzyskiego, prezentacja twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych, a także pokaz malowania nogami przez niepełnosprawnego artystę Stanisława Kmiecika.


We wtorek 14 maja w programie festiwalu przewidziano warsztaty pt. „Drama w pracy z osobami niepełnosprawnymi”, które dla pracowników instytucji zajmujących się pomocą takim osobom poprowadziła Dorota Anyż. Warsztaty odbyły się w sali klubowej Staszowskiego Ośrodka Kultury w godzinach 10:00-17:00.
Natomiast w środę 15 maja, w Staszowskim Ośrodku Kultury, odbył się wernisaż malarstwa Stanisława Kmiecika, artysty malującego ustami i nogami. Stanisław Kmiecik od 1989 należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein, a od 2005 roku jest członkiem zrzeszonym tej organizacji. Z okazji 50-lecia istnienia Związku w konkursie malarskim spośród 500 prac nadesłanych z 60 krajów praca Stanisława Kmiecika zajęła III miejsce.  W swojej prace artysta tworzy najczęściej z wykorzystaniem techniki: akrylowej, olejnej, pastelowej oraz akwarelowej. Jako znany i wzięty malarz prezentuje swoją twórczość na licznych wystawach, zarówno organizowanych przez Wydawnictwo A.M.U.N, zajmujące się promowaniem twórczości osób niepełnosprawnych, jak również na wernisażach indywidualnych. Ulubionymi tematami twórczości Stanisława Kmiecika są: krajobrazy, martwa natura, akty oraz obrazy surrealistyczne.
XVII Festiwal Działań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych zakończył się koncertem finałowym, w wykonaniu grupy Wojciech Karolak TRIO – Śmietana Tribute. Artysta grał jazz profesjonalnie od 1958 roku w składzie zespołu Jazz Believers m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą. Debiutował jako saksofonista, od wczesnych lat 1960-tych gra na fortepianie, a od roku 1973 przede wszystkim na organach Hammonda. Koncert odbył się w ramach projektu Polski Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Jego celem jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności.


Tekst i foto: Michał Skrętek

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech