Pasja w Szydłowie

Utworzono: poniedziałek, 15, kwiecień 2019

phoca thumb l 1Po raz dziewiąty odbyła się w Szydłowie inscenizacja Drogi Krzyżowej. Pasja miała miejsce 14 kwietnia, w Niedzielę Palmową. Poszczególne stacje odgrywali aktorzy poprzebierani w stroje z epoki, a kwestie mówione wypowiadane były po łacinie i tłumaczone na język polski. Miało to na celu wzmocnienie autentyczności przekazu.


Poszczególne, czternaście stacji Drogi Krzyżowej odbywały się na ulicach Szydłowa - od kościoła pw. św. Władysława, poprzez Rynek, ul. Targową, Szkolną i Kazimierza Wielkiego. Ostatnie stacje miały miejsce na placu przy kościółku pw. Wszystkich Świętych.

     Tegoroczną Pasję, oprócz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Avito Vivit Honore" (Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów) współorganizowała Parafia Rzymskokatolicka w Szydłowie, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie oraz Urząd Miasta i Gminy Szydłów.
     Pomysłodawcą i reżyserem przedsięwzięcia jest Paweł Krakowiak, obecnie radny sejmiku województwa świętokrzyskiego, który zainspirował się filmem "Pasja" w reżyserii Mela Gibsona. Pierwsza inscenizacja odbyła się w Szydłowie w 2011 r. i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalno-religijnych gminy Szydłów.

Tekst i foto: Piotr Walczak

   

Obszerna fotorelacja: Urząd Miasta i Gminy w Szydłowie

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech