Orszak Trzech Króli przywędrował na staszowski rynek

Utworzono: czwartek, 10, styczeń 2019

13Święto Trzech Króli, to święto najwcześniej ustanowione przez Kościół. Na Wschodzie obchodzone było już w III wieku. Kościół wschodni łączył święto Trzech Króli z Bożym Narodzeniem. Od kilku lat w naszym kraju, tradycją stało się organizowanie Orszaku Trzech Króli, w tym także w Staszowie. Mędrcy, w dniu 6 stycznia br., wyruszyli po mszach świętych, sprzed trzech staszowskich świątyń: Sanktuarium św. Jana Pawła II, kościoła pw. Św. Bartłomieja oraz kościoła pw. Św. Barbary, aby wspólnie złożyć dary i pokłony Dzieciątku w szopce na staszowskim Rynku.


W tym roku, w rolę mędrców opisanych w Ewangelii świętego Mateusza, wcielili się: regionalista Paweł Ciepiela - jako Kacper, który złożył Jezusowi w darze złoto, właściciel Piekarni „Zdrowiej” w Podmaleńcu Paweł Chałoński - jako Baltazar, który przyniósł kadzidło oraz dyrektor w Hutach Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka Jacek Jaworski - jako Melchior, ofiarodawca mirry.
Orszakowi towarzyszyły występy dzieci ze staszowskich szkół i przedszkoli. Kolędowały przy stajence m.in. przedszkolaki z Przedszkola nr 8 w Staszowie, staszowscy harcerze oraz zgromadzeni mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych. W marszu uczestniczyli m.in. wicestarosta Leszek Guzal i burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.
Po przybyciu do Stajenki Betlejemskiej na staszowskim Rynku, mędrcy pokłonili się Dzieciątku, po czym wspólnie śpiewano kolędy. Życzenia na nowy Rok złożyli staszowscy kapłani.

Tekst i foto: Paulina Majczak

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech