XXX Regionalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

Utworzono: środa, 09, styczeń 2019

13Festiwal odbył się w Staszowie, w niedzielę 6 stycznia br., w sali widowiskowej Staszowskiego Ośrodka Kultury. Organizatorami Festiwalu byli: Staszowski Ośrodek Kultury, Parafia św. Barbary w Staszowie, Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Starostwo Powiatowe w Staszowie.
    Celem festiwalu, niezmiennie od wielu lat, jest prezentacja dorobku artystycznego wykonawców: zespołów, chórów i solistów oraz propagowanie tradycji wspólnego kolędowania. O historii kolęd, ich przesłaniu i znaczeniu śpiewania kolęd i pastorałek, opowiedział w swoim wystąpieniu starosta staszowski Józef Żółciak, który życzył wszystkim artystom udanych występów i miłej atmosfery festiwalu. W imprezie udział wzięło około 200 wykonawców w różnych grupach wiekowych, z terenu całego powiatu staszowskiego, ze szkół, przedszkoli, parafii i instytucji kultury. Najmłodsi wykonawcy mieli 5 lat. Artyści zaprezentowali szeroki katalog polskich kolęd i pastorałek w aranżacjach tradycyjnych lub własnych. Koncertu kolęd i pastorałek wysłuchali licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu staszowskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych: starosta staszowski Józef Żółciak, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, proboszcz parafii św. Barbary w Staszowie ks. kan. Edward Zieliński oraz radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Marek Strzała.
    Po zakończeniu festiwalu jego organizatorzy wręczyli wszystkim wykonawcom pamiątkowe dyplomy, puchary ufundowane przez prezesa Hut Szkła Gospodarczego w Grzybowie Tadeusza Wrześniaka oraz książki. Dziękując uczestnikom na tegoroczne występy, zaprosili wszystkich do udziału w następnej edycji festiwalu w przyszłym roku.

 

Tekst i foto: Paulina Majczak

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech