Inscenizacja Drogi Krzyżowej w Szydłowie

Utworzono: wtorek, 27, marzec 2018

phoca thumb l 1W Niedzielę Palmową, 25 marca br. miało miejsce ósme misterium Drogi Krzyżowej w Szydłowie. Wzięły w nim udział tłumy mieszkańców i przyjezdnych.
Pierwsza inscenizacja Męki Pańskiej odbyła się w Szydłowie 17 kwietnia 2011 r. z inicjatywy Pawła Krakowiaka z Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów.

W tym roku wydarzenie miało miejsce po raz ósmy. W odtwórców ról wcielili się członkowie bractwa i szydłowscy parafianie. Na szczególne uznanie zasługuje kreacja roli Jezusa przez Pawła Staszczaka, który bardzo realistycznie odgrywał męki chrystusowe. Poszczególne kwestie aktorzy wymawiali w łacinie klasycznej, tłumaczonej następnie na język polski. Miało to na celu wzmocnienie autentyczności przekazu.
Poszczególne, czternaście stacji Drogi Krzyżowej odbywały się na ulicach Szydłowa - od kościoła pw. św. Władysława, poprzez Rynek, ul. Targową, Szkolną i Kazimierza Wielkiego. Ostatnie stacje miały miejsce na placu przy kościółku pw. Wszystkich Świętych.
Organizatorem tegorocznej inscenizacji było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Avito Vivit Honore, Parafia Rzymskokatolicka w Szydłowie i Gminne Centrum Kultury w Szydłowie.

Tekst i foto: Piotr Walczak

   

Obszerna fotorelacja autorstwa ks. Mariusza Chmury

 

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png