Z królewskiego Baru na Zamek Królewski w Warszawie

Utworzono: poniedziałek, 11, grudzień 2017

phoca thumb l 1Taką podróż, z historią w tle, odbyła mieszkanka miasta Bar na Podolu Irenka Iwaszczenko, która na gali w Zamku Królewskim w Warszawie, odebrała nagrodę w konkursie ,,Być Polakiem”. Organizatorem, już VIII edycji konkursu, była Fundacja ,,Świat na Tak”, a w roku bieżącym nadesłano rekordową liczbę 1120 prac, z takich, m.in. krajów, jak: USA, W. Brytania, Niemcy, Włochy, Austria, Chiny, Szwecja, Czechy, Irlandia, Belgia, Białoruś, Kazachstan i oczywiście Ukraina.

    Praca Irenki, której tematem była aranżacja muzeum polskiego na Ukrainie, zyskała uznanie członków jury konkursu, którzy w uzasadnieniu wyróżnienia, podkreślali wyeksponowanie zasług w życiu społeczeństw zarówno Podola jak i odrodzonej Polski, a także Europy i świata, takich postaci jak, m.in.: pianista i polityk Ignacy Jan Paderewski, pisarz Józef Konrad Korzeniowski,  Aleksander Januszkiewicz - profesor nauk medycznych i rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, pisarz Jarosław Iwaszkiewicz, hrabia Tadeusz Grocholski, Ewelina Hańska - żona Honore de Balzaka, Stefan Drzewiecki -  jeden z pierwszych na świecie konstruktorów łodzi podwodnych, Konstanty Matyjewicz - pierwszy dowódca ,,Daru Pomorza”, architekt i filantrop Władysław Gorodecki, czy związany rodzinnie z ziemią staszowską, twórca spółdzielczości ukraińskiej Leopold Wołoszynowski.    
    Irenkę poznaliśmy w 2012 roku, kiedy to wraz z 40 swoimi kolegami i koleżankami z obwodu winnickiego, przyjechała do Staszowa, by wziąć udział w realizacji projektu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Tematem projektu były walki żołnierzy 1 Frontu Ukraińskiego na ziemi staszowskiej, w drugiej połowie 1944 roku.
    Miło nam było, kiedy w maju br. w Winnicy, Irenka odniosła swój pierwszy sukces zwyciężając ogólnoukraińskie dyktando ,,My piszemy po polsku”, jakie przy wsparciu Senatu RP, zorganizowała Fundacja Wolność i Demokracja. Pisaliśmy o tym w 67. lipcowym numerze naszego kwartalnika. A plany na przyszły rok już są, Irenka rozpoczęła pisanie kolejnej pracy konkursowej, której tematem jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

                                Tekst: Jan Mazanka
                                Foto: Wiktoria Żeławska

                                  by polakiem                                              logo swiat na tak

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech