Barbórka w Dolomitach

Utworzono: poniedziałek, 04, grudzień 2017

Barborka w Dolomitach zajawkaGórnicy Spółki Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu, święto swojej patronki obchodzili w sobotę 2 grudnia br.

    W uroczystej ,,Barbórce” udział wzięli, m.in.: poseł na Sejm Kazimierz Kotowski, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach Marzena Rabiarz i dyrektor Caritasu Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusław Pitucha.

Władze powiatu staszowskiego reprezentowali starosta: Michał Skotnicki i członek Zarządu Powiatu w Staszowie Jerzy Chudy, przekazując prezesowi Kopalń Dolomitu S.A. Longinowi Bokwie okolicznościowy list, w którym czytamy, m.in. ,,Panom Prezesom, Członkom Zarządu, Kierownictwu oraz wszystkim Pracownikom górniczego trudu i przemysłu wydobywczego dolomitów i wapieni, życzymy jak najlepszej koniunktury na krajowym, europejskim i światowym rynku. Gorąco gratulujemy dotychczasowych sukcesów w osiąganiu korzystnych wyników produkcyjnych i ekonomicznych, popartych nowymi inwestycjami oraz działaniami modernizacyjnymi w Spółce”.
    Kopalnie Dolomitu produkujące najwyższej jakości kruszywa, będące liderem w swojej branży na terenie Polski południowo-wschodniej, prowadzą wydobycie w 4 kopalniach: ,,Jurkowice” i ,,Budy” w gminie Bogoria,  ,,Piskorzyn” w gminach Baćkowice i Iwaniska oraz w Kopalni ,,Wymysłów” w gminie Opatów. Wydobywane dolomity i wapienie, mają szerokie zastosowanie w drogownictwie, a także w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Dużym powodzeniem na rynku cieszą się produkowane nawozy wapniowo-magnezowe i wapniowe. Dodatkowo, wydobywane kopaliny, ze względu na skład chemiczny, mają także zastosowanie w profilaktyce ekologicznej np. przy oczyszczaniu spalin przemysłowych.


                                    Tekst: Jan Mazanka
                                    Foto: Lucjan Piotrowski

   

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech