Ostatnie pożegnanie po 65 latach

Utworzono: wtorek, 07, listopad 2017

phoca thumb l 7W poniedziałek, 6 listopada br., odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. Ludwika Machalskiego pseudonim „Mnich”, którego szczątki, po 65 latach od wykonania na nim kary śmierci, orzeczonej przez władze komunistyczne, spoczęły na cmentarzu parafialnym w Staszowie.  Odnalezienia i identyfikacji „Mnicha” dokonał zespół Biura Poszukiwań  i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, który w listopadzie 2016 roku, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prowadził badania archeologiczno-poszukiwawcze w kwaterze nr 6 na kieleckim Cmentarzu Piaski.   

 
      Ludwik Machalski urodził się 23 sierpnia 1929 r. w Jaśle. Jego matka Ludwika – siostra Adama Bienia – pochodziła z Ossali, a ojciec Leopold – ze Staszowa, gdzie Machalscy na stałe zamieszkali. Posługujący się pseudonimem „Mnich” Machalski zakładał organizację wspólnie z pochodzącym ze Staszowa Janem Firmantym ukrywającym się już wówczas przed UB. Wkrótce zaczęły dołączać do nich kolejne osoby, często również poszukiwane przez aparat represji, niekiedy z doświadczeniem w konspiracji z okresu wojny. Grupa Ludwika Machalskiego z jednej strony miała charakter młodzieżowej organizacji konspiracyjnej, typowej dla początku lat pięćdziesiątych, kiedy nie było już praktycznie ogólnokrajowych struktur podziemia.
     Najpoważniejszą akcją zbrojną organizacji było rozbrojenie posterunku MO w Klimontowie 30 czerwca 1950 r. W wyniku tej akcji zdobyto kilka sztuk broni
i amunicję. W wyniku tej ostatniej akcji aparat represji natrafił na trop organizacji. Po aresztowaniu wrocławskich współpracowników grupy, UB uzyskał podczas przesłuchań informacje pozwalające dotrzeć do pozostałych działaczy w Staszowie. Aresztowania współpracowników ,,Mnicha” trwały aż do czerwca 1951 r., kiedy
w ręce UB wpadł jako ostatni Jan Machalski ,,Gryf”. Podczas pierwszej rozprawy zapadły trzy wyroki śmierci, dwa – dożywotniego więzienia i jeden – piętnastu lat więzienia. Jeden wyrok śmierci wykonano – Ludwik Machalski został zamordowany 10 kwietnia 1951 r.
     Uroczystość rozpoczęto konferencją poświęconą Ludwikowi Machalskiemu, podczas której naukowcy z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej: Marek Jończyk oraz dr Ryszard Śmietanka–Kruszelnicki przedstawili zarówno postać zmarłego, jak również historię tajnych organizacji młodzieżowych, walczących na terenie kielecczyzny o niepodległą Polskę po 1945 roku. Końcowym akcentem konferencji historycznej była recytacja listów, które Ludwik Machalski pisał do rodziny oczekując w celi śmierci na swój tragiczny koniec. Tę poruszającą korespondencję przedstawili młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Syrena” ze Staszowskiego Ośrodka Kultury.
    W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz delegacji młodzieżowych związków strzeleckich oraz organizacji kombatanckich, które uczciły pamięć Ludwika Machalskiego wystawiając liczne poczty sztandarowe.     
Następnie, w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie, odprawiono mszę świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego ks. dr. Krzysztofa Nitkiewicza.  Nabożeństwu nadano charakter państwowy, a Ludwika Machalskiego, po przemarszu w żałobnym kondukcie,  pochowano na staszowskim cmentarzu, z wojskowym ceremoniałem, przy odgłosach salwy honorowej.


Tekst i foto: Michał Skrętek

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech