Z wojewódzkiego święta plonów

Utworzono: poniedziałek, 04, wrzesień 2017

phoca thumb l 28W niedzielę 3 września br., rolnicy ziemi świętokrzyskiej, wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, izb i związków rolniczych, kół gospodyń wiejskich i zespołów ludowych, zjechali do Masłowa na XVII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Gospodarzami rolniczego święta, oprócz Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, były w tym roku władze powiatu kieleckiego.


    Na przyjezdnych, już od godz. 10:30 czekał poczęstunek w masłowskim dworku, skąd w godzinę później korowód dożynkowy udał się do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Mszę świętą koncelebrowaną odprawił i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. Piotr Motyka. Po tradycyjnym poświęceniu wieńców ustawionych wokół kościoła, korowód udał się na lotnisko w Masłowie, gdzie odbyły się dalsze obrzędy i uroczystości dożynkowe. Rozpoczęto wręczeniem marszałkowi województwa Adamowi Jarubasowi bochna chleba, co uczynili starostowie dożynek: Michał Nawarro z Jędrzejowa i Beata Popis z Obic w gminie Morawica.
    Jak każdego roku dużo emocji dostarczył konkurs na najpiękniejszy wieniec, w tym roku zwyciężył powiat sandomierski, przed powiatem włoszczowskim i kieleckim. W konkursie ,,Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku” powiat staszowski miał swoich reprezentantów w osobach Anety i Krzysztofa Grochowskich z Woli Żyznej, którzy w dniu 27 sierpnia br., w czasie dożynek powiatowych, odebrali nagrodę za najpiękniejsze gospodarstwo ziemi staszowskiej. W konkursie wojewódzkim państwo Grochowscy zajęli bardzo wysokie 3 miejsce, i odebrali nagrodę ufundowaną przez wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek.
    Występy artystyczne rozpoczęto folkowym widowiskiem regionalnym ,,Estrada folkloru” i propozycją gospodarzy ,,Świętokrzyski pasiak”. Gwiazdami wieczoru byli ,,Andrzej i przyjaciele”, a na zakończenie ,,Czerwone gitary”.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka  

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png