Turniej rycerski ze śliwką

Utworzono: czwartek, 27, lipiec 2017

phoca thumb l 2W niedzielę, 23 lipca 2017 r. na zamku w Szydłowie odbył się Rycerski Turniej ze Śliwką. Choć pogoda pokrzyżowała nieco plany organizacyjne, to i tak pod względem frekwencyjnym imprezę można zaliczyć do udanych. Organizatorzy wydali niemal 2.400 bezpłatnych biletów, a do Szydłowa przyjechało ponad 160 członków bractw rycerskich z całej Polski, w tym też 30 z dwóch grup zagranicznych: Szent György Lovagrend (Rycerze Świętego Jerzego) z Visegrádu na Węgrzech i Skupina historického šermu Cohors (Grupa Szermierki Historycznej Cohors) z Prešova na Słowacji.


Rycerski turniej ze śliwką to impreza, która miała na celu przybliżyć historyczne i naturalne walory Szydłowa. Do tych pierwszych zaliczają się dużej klasy zabytki z obwarowaniami miejskimi, a do drugich – szydłowska śliwka. Całość rozpoczęto od przemarszu grup rycerskich ulicami Szydłowa do kościoła pw. św. Władysława ma uroczystą mszę świętą. Po jej zakończeniu rycerze i damy dworu powrócili na dziedziniec zamkowy, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie turnieju. Imprezę otworzył Jan Klamczyński – Wójt Gminy Szydłów i Paweł Krakowiak – Namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. Podczas otwarcia głos zabrała Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski i Agata Binkowska – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w imieniu Adama Jarubasa – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Turniej rozpoczął się zgodnie z planem od pokazu tańców Dziecięcego Zespołu Tańca Dawnego. Był to pierwszy występ zespołu przed szeroką publicznością, bardzo udany zresztą, bo nagrodzony gromkimi oklaskami. Następnie wystąpili Cohorsi ze Słowacji a po nich Węgrzy, którzy swój pierwszy występ zakończyli w strugach deszczu. Duże uznanie publiczności wzbudziły dwa pokazy konne w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Konna czwórka w średniowiecznym moderunku popisywała się umiejętnościami zbierania kółek włócznią i mieczem, rzutami włócznią i strzelaniem z łuku do celu, najazdami na saracena i władania mieczem oraz kruszeniem kopii.
Miłośnicy tańca mogli czuć się usatysfakcjonowani występem Zespołu Tańca Dawnego Zamku Szydłów, który wykonał kilka tańców z epoki. Niestety, burza i ulewny deszcz sprawił, że organizatorzy zrezygnowali z biegu rycerskiego dla publiczności i bitwy o zamek. Po drugim pokazie konnym odbyła się, więc ceremonia zakończenia imprezy. Uczestniczyła w niej, poza gospodarzami, Anna Krupka – poseł na Sejm RP i Michał Skotnicki – starosta staszowski. Finalistom turnieju łuczniczego wręczono dyplomy, sakiewki i upominki w postaci szklanych pucharów z Huty Szkła Wrześniak Glassworks i pięknych bombek choinkowych ufundowanych przez GMC Sp. z o.o. Przedstawiciele Konfraterni Rycerskiej z Krakowa odebrali w imieniu zwycięzcy turnieju nagrodę główną – miecz do walki wykonany w lokalnej kuźni Malleus Reconstructorum oraz upominki.

Tekst i foto: Piotr Walczak
Zdjęcia z drona: Sławomir Rakowski

 

  

więcej zdjęć na http://www.szydlow.pl/rycerski-turniej-ze-sliwka-zdjecia 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png