Księgozbiór sancygniowski częścią narodowego zasobu bibliotecznego

Utworzono: czwartek, 02, marzec 2017

phoca thumb l 7W dniu 28 lutego br., podczas spotkania w Bibliotece Wojewódzkiej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, oficjalnie zaliczono dawną kolekcję biblioteki rodziny Deskurów z Sancygniowa do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

Biblioteka Wojewódzka w Kielcach jest jedną z siedmiu podobnych placówek w Polsce, których część zbiorów znalazło się w narodowym zasobie. Takim wyróżnieniem mogą się pochwalić także: Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Ossolineum we Wrocławiu, Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Biblioteka Miejska w Elblągu. Do narodowego zasobu bibliotecznego zaliczane są zbiory mające wyjątkową wartość i znaczenie dla dziedzictwa narodowego.
Biblioteka sancygniowska, którą od połowy XVIII wieku zaczął tworzyć Andrzej Deskur, powstaniec styczniowy, dwukrotny sybirak, przed zakończeniem II wojny światowej liczyła ponad 6 tys. pozycji: książek drukowanych, rękopisów, czasopism, rycin i map. Najstarszą księgą w kolekcji, jest pochodząca z 1571 roku ,,Historia Polski”, napisana przez Jana Herbuta, sekretarza króla Zygmunta II Augusta. Kolekcja uległa częściowemu spaleniu przez żołnierzy Armii Czerwonej pod koniec wojny, a następnie unicestwiana w kolejnych miesiącach funkcjonowania władzy ludowej. Na szczęście udało się uratować w sumie 2677 pozycji, które obecnie znajdują się nie tylko w Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach, ale także stały się częścią narodowego zbioru bibliotecznego, co z pewnością pomoże w zdobyciu środków na konserwację najcenniejszych obiektów. Z niektórych pozycji, dzięki uprzejmości dr. Stanisława Deskura, mogliśmy korzystać przy pisaniu projektów do programu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, które zawsze kończyły się pozyskaniem środków na realizację zaplanowanych działań. W niektórych projektach, osobiście uczestniczył Pan Doktor, jako świadek historii i przedstawiciel zasłużonej dla Polski rodziny Deskurów, za co jesteśmy szczerze wdzięczni.

                            Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech