1 grudnia-Światowy Dzień AIDS

Utworzono: czwartek, 01, grudzień 2016

1 grudnia Swiatowy Dzien Aids   Dzień ten przypomina, że epidemia HIV/AIDS to problem wciąż aktualny. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. roku zakażenie HIV stwierdzono u 20756 osób, odnotowano 3408 zachorowań na AIDS, 1348 chorych zmarło (Krajowe Biuro ds. AIDS).

    W trakcie Światowego Dnia AIDS wiele osób, instytucji oraz media  wzmacniają działania związane z profilaktyką HIV/AIDS, ale na rzecz rozwiązywania problemu AIDS należy działać także przez pozostałe dni w roku. W ramach prowadzonej profilaktyki HIV/AIDS Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Staszowie prowadził spotkania edukacje, propagował ogólnopolskie kampanie profilaktyczne, dystrybuował materiały oświatowo-zdrowotne upowszechniające informacje na temat HIV/AIDS i sposobów ograniczania ryzyka zakażenia. Wzorem lat ubiegłych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Staszowie wspólnie z Dyrektorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie ogłosili Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z regulaminem etap szkolny konkursu  zostanie przeprowadzony w okresie od: 1 do 8 grudnia br. w szkołach, które zgłosiły swój udziału. Etap powiatowy zostanie przeprowadzony w lutym 2017 roku.  
    Obchodom Światowego Dnia AIDS nierozłącznie towarzyszy Czerwona Kokardka, która jest symbolem solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png