Wręczono Świętokrzyskie Nagrody Kultury

Utworzono: wtorek, 18, październik 2016

phoca thumb l 1W dniu 6 października br., 16 osób i instytucji otrzymało Świętokrzyskie Nagrody Kultury. W tym gronie znalazł się zasłużony regionalista i działacz społeczny ze Staszowa Lucjan Zaczkowski. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.


Świętokrzyskie Nagrody Kultury każdego roku są przyznawane przez Zarząd Województwa. Trafiają do osób, instytucji, stowarzyszeń oraz zespołów za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochronę dziedzictwa narodowego. Marszałek Adam Jarubas, dziękując laureatom za zaangażowanie i kreatywność, które przekładają się na ożywienie życia kulturalnego regionu, mówił również o zaplanowanych na najbliższe miesiące i lata inwestycjach mających poprawić infrastrukturę instytucji kultury. Świętokrzyską Nagrodę Kultury I stopnia otrzymali: fotografik Piotr Kaleta, Zdzisław Purchała – rzeźbiarz, poeta, prozaik i fraszkopisarz oraz rzeźbiarz Eugeniusz Zegadło. W gronie laureatów nagrody II stopnia znaleźli się: Anna Benicewicz–Miazga, Lucyna i Andrzej Kozłowscy, Sławomir Micek, Krzysztof  Myśliński, Wojciech Stachurski, Bożena Szatkowska–Mostek, Arkadiusz Szostak, Ewa Gumuła i Lucjan Zaczkowski. Honorowe nagrody kultury otrzymali: Ośrodek Kulturalno-Historyczny „Beldonek” – Pałac Wielopolskich w Chrobrzu, działający przy WDK w Kielcach Teatr Plastyczny „Sen” oraz pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pośmiertnie statuetkę przyznano Zofii Korzeńskiej.             

Lucjan Zaczkowski jest współtwórcą i opiekunem Regionalnej Izby Tradycji – Muzeum Ziemi Staszowskiej, działaczem społecznym, sportowym i kulturalnym. Jest także prezesem honorowym Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego. Ma w swoim dorobku publikacje książkowe poświęcone ziemi staszowskiej, jest również redaktorem naczelnym kwartalnika „Goniec Staszowski”. Lucjan Zaczkowski to także inicjator kół PTTK  w staszowskich szkołach średnich, założyciel koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz jego prezes. Jest współorganizatorem wielu wystaw numizmatycznych, pomysłodawcą i projektantem medali okolicznościowych związanych z ważnymi wydarzeniami w regionie oraz tablic pamiątkowych i pomników w Staszowie. To także współzałożyciel staszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png