Wybrano starostów Dożynek Powiatowych i Święta Śliwki

Utworzono: piątek, 19, sierpień 2016

Tegoroczne 16. Dożynki Powiatu Staszowskiego odbyły się w niedzielę 28 sierpnia br, w Szydłowie, razem z 19. Świętem Śliwki.

 

staroscina dozynek 2016 Honory starościny pełniła Małgorzata Laskowska z Szydłowa, która wraz z mężem Zbigniewem jest właścicielką 16 ha sadu śliwkowego.

Nasadzeniom różnych odmian śliwek, towarzyszy jedynie półhektarowa plantacja moreli. Owoce są sprzedawane na bieżąco lub suszone tradycyjną metodą, ale większość zbiorów trafia do własnej chłodni. W pracach sadowniczych pomaga córka Sylwia, absolwentka wydziału Budownictwa na Politechnice Krakowskiej, która aktualnie studiuje zaocznie na trzecim roku Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dorywczo pomaga także syn Hubert – uczeń II klasy szydłowskiego Gimnazjum. Mąż Zbigniew prowadzi również działalność gospodarczą w ramach własnego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowo-Transportowego. Pasją pani Małgorzaty jest uprawa roślin ozdobnych oraz podróże i czytanie książek, ostatnio autorstwa Martyny Wojciechowskiej.

   

starosta dozynek 2016Starostą tegorocznych Dożynek Powiatu staszowskiego i Święta Śliwki był Waldemar Ziomek z Orzelca, gmina Łubnice.

Pan Waldemar – absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Tarnowie, razem z żoną Dorotą – absolwentką Technikum Rolniczego w Tarnobrzegu, prowadzą 50 ha gospodarstwo rolne, w tym 30 ha własnych, nastawione na produkcję roślinną. W uprawie są zboża, rzepak, kukurydza oraz 2 ha truskawek. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, w tym własny kombajn New Holland. Większa część zbiorów, na podstawie wieloletnich kontraktacji, sprzedawana jest do Ekoplonu SA w Grabkach Dużych. W gospodarstwie pomaga 3 synów: Jarosław – uczeń Technikum Teleinformatycznego w Tarnobrzegu, Łukasz – uczeń Technikum Energetycznego w Połańcu i Piotr – uczeń III klasy Gimnazjum w Łubnicach. Hobby państwa Ziomków to turystyka górska, na którą niestety coraz mniej czasu.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech