Udany plener

Utworzono: wtorek, 12, lipiec 2016

    phoca thumb l 1Dwadzieścia obrazów można podziwiać w sali narad Starostwa staszowskiego, jakie namalowano w czasie tygodniowego pleneru, w dniach od 3 do 9 lipca br.

W wydarzeniu, które ma już 13-letnią tradycję, udział wzięło: sześcioro uczniów szkół artystycznych z Winnicy na Ukrainie, pięcioro młodych Mołdawian z Dondiuszan i czworo uczniów staszowskich szkół ponadgimnazjanlych. Pracami poszczególnych zespołów kierowali nauczyciele: Julia Monczak z Ukrainy i Tatiana Lukowiecki z Mołdawii, a ze strony polskiej malarz i regionalista Józef Juszczyk. Zaproszeni goście na wernisaż, z podziwem odnieśli się do poziomu zaprezentowanych obrazów, a także do różnorodności stylu, zarówno pod względem formy, treści jak i kolorystyki dzieł.
    Podczas uroczystości oficjalnego zakończenia pleneru, w piątek 8 lipca br., starosta staszowski Michał Skotnicki podziękował młodym malarzom za tydzień intensywnej pracy i pozostawione dzieła, które po oprawieniu stanowić będą wspaniałe prezenty promujące ziemię staszowską wśród krajowych i zagranicznych gości odwiedzających powiat staszowski. Regulamin pleneru stanowił, że połowę prac goście zabierają ze sobą, niemniej będąc pod wrażeniem gościnności gospodarzy, a także uroku ziemi staszowskiej, zarówno Ukraińcy jak i Mołdawianie, postanowili pozostawić w Staszowie wszystkie swoje dzieła. Natomiast zabrali ze sobą ponad 350 zdjęć zrobionych w czasie wycieczek, jakie znalazły się w programie pleneru, m.in. z: Krakowa, Kielc, Świętego Krzyża, Szydłowa, Rytwian i Sichowa. Taki serwis fotograficzny tradycyjnie przygotowuje Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą w Starostwie staszowskim. Tegoroczny polsko-ukraińsko-mołdawski plener finansowo wsparli: Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki ,,Siarkopol” SA w Grzybowie i Enrem-Połaniec Sp. z o.o., za co serdecznie dziękujemy.
    W czasie wernisażu obecni byli również malarze profesjonaliści z Mołdawii zrzeszeni w Stowarzyszeniu Art. Elit w Kiszyniowie, którzy już po raz piąty uczestniczą w podobnej imprezie, jakie corocznie organizuje Centrum Kultury w Szydłowie.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png