APEL - bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży nad wodą

Utworzono: czwartek, 30, czerwiec 2016

APEL
Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie
Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży nad wodą


     Wakacyjny wypoczynek nad wodą to jedna z najbardziej atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu.  Tymczasem, by wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.
     Podczas pobytu  nad wodą należy wystrzegać się kąpieli w niestrzeżonych i nieznanych miejscach. Optymalne do kąpieli i pływania są miejsca odpowiednio oznakowane i zabezpieczone a należą do nich kąpieliska strzeżone przez ratowników WOPR. Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jesteś początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie ograniczonej żółtymi bojami. Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają osoby umiejące pływać. Oznaczenia flagowe obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników. Należy również zapoznać się z regulaminem kąpieliska.


     Nie jest możliwe jednak zabezpieczenie wszystkich miejsc kąpieliskowych nad wodą.  Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych  zasadach bezpieczeństwa i zapewnieniu dzieciom opieki.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:
-    Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, rzekach, na żwirowiskach – mogą być bardzo   zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie pływaj sam, w razie zagrożenia może  Cię nikt nie zauważyć  i usłyszeć.
-    Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.).
-    Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
-    Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
-    Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
-    Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. „główkę”. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących  się i wypoczywających.
-    Podczas pływania i zabawy w wodzie należy zwracać uwagę na innych użytkowników kąpieliska, a szczególnie na dzieci.
-    Nie wchodź do wody będąc głodnym lub też po obfitym posiłku oraz po wypiciu nawet najmniejszej dawki alkoholu.
-    Z chwilą poczucia chłodu, wystąpienia „gęsiej skórki”, wyjść natychmiast z wody.
-    Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
-    Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony). Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
-    Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu  kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
-    Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

Najczęstsze przyczyny utonięć:
-    Brawura i przecenianie umiejętności oraz pływanie w miejscach zabronionych.
-    Pływanie po spożyciu alkoholu, który powoduje zaburzenie zmysłu równowagi i orientacji.
-    Skoki do wody w nieznanym miejscu na tzw. „główkę”.
-    Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.

 

Jeśli zauważymy osobę tonącą lub wypadek nad wodą, natychmiast powinniśmy wezwać POMOC.

Jeżeli jesteśmy świadkami udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzajmy ratownikom, nie komentujmy ich działań, nie traktujmy tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.

 

     PAMIĘTAJ!

Nad wodą należy zawsze zachować zdrowy rozsądek! Przestrzeganie ww. zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po wakacjach wrócimy szczęśliwi i ze wspaniałymi wspomnieniami.

Komendant Powiatowy

Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie

mł. bryg. mgr inż. Rafał Gajewicz

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png