Druga dekada rozpoczęta!

Utworzono: wtorek, 28, czerwiec 2016

phoca thumb l 33W niedzielę 28 czerwca br., kilka tysięcy gości z powiatu staszowskiego, a także z innych rejonów naszego kraju, przyjechało do Sielca, koło Staszowa, na doroczne ,,Szklarki” i ,,Ścieżkę Huculską”, imprezy, których główną atrakcją jest pokaz wytopu szkła na wolnym powietrzu, a także czempionat hodowlany i zawody dla koni huculskich, urozmaicone różnymi ciekawymi przeszkodami.

Corocznymi atrakcjami tego wydarzenia, które na trwałe zapisało się w kalendarzu imprez kulturalno-sportowych ziemi staszowskiej, są koncerty gwiazd estrady krajowego formatu, które zawsze ściągają do Sielca kilka tysięcy widzów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, zarówno ,,Szklarki” jak i ,,Ścieżka huculska”, mogły zaspokoić gusta nawet najwybredniejszych bywalców podobnych wydarzeń. W programie znalazły się występy miejscowych zespołów, na czele z Orkiestrą Hut Szkła Gospodarczego prezesa Tadeusza Wrześniaka i Kapelą Staszowskiego Ośrodka Kultury, które bawiły publiczność oczekującą na krajowe gwiazdy. W tym roku atrakcjami programu były koncerty: Margaret, Boney M i Zespołu DŻEM. Jak co roku, wokół ,,Zakątka Świętokrzyskiego”, liczni wystawcy z różnych stron Polski prezentowali swoje wyroby, które można było nabyć po atrakcyjnych cenach, podobnie jak i różnorodne kulinaria: potrawy regionalne, miody pitne, nalewki, itp. Poniżej miejsca głównej imprezy, odbywały się konkurencje hipiczne pomyślane dla koni huculskich. Zmagania tych dzielnych i inteligentnych koni rozpoczęły się dzień wcześniej, w sobotnie przedpołudnie, od oceny pokroju koni na płycie. Wybrano czempiona ogierów i klaczy, które zasilą pogłowie hodowli hucułów, pięknych i odpornych na wszelkie trudy koni Karpat i Bieszczadów. Szczegółowe wyniki czempionatów, ,,Ścieżki huculskiej” i konkursu eliminacyjnego do Ogólnopolskiego Czempionatu Użytkowego Koni Rasy Huculskiej są dostępne na www. Polskiego Związku Hodowców Konia Huculskiego. Na uwagę zasługuje świetna organizacja imprezy, w przebiegu której nie przeszkodził nawet silny huragan, jaki nawiedził Sielec w niedzielne popołudnie. Nadmienić należy, że każdego roku wstęp na ,,Szklarki”, w tym na koncerty gwiazd, jest bezpłatny, co zapewne zaliczyć należy do ewenementów w skali całego kraju.

Tekst: Jan Mazanka
Foto: Jan Mazanka, Ewa Spólnicka - ,,Ścieżka huculska” i Sławomir Rakowski – Boney M i DŻEM.

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png