Zostań Dawcą szpiku i komórek macierzystych

Utworzono: piątek, 10, czerwiec 2016

Zostan dawca szpiku

Konferencja prasowa w sprawie pomocy

Dzień Dawców Szpiku w Staszowie odbędzie się już w najbliższą niedzielę 19 czerwca. W poniedziałek, 13 czerwca br., w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca akcji ,,Pomóż Magdzie i innym", podczas której przedstawicielka Fundacji DKMS oraz przyjaciele i rodzina Magdy zachęcali do rejestrowania się w światowej bazie dawców szpiku.


    Dzień Dawców Szpiku w Staszowie organizuje Fundacja DKMS, dzięki inicjatywie przyjaciół i rodziny chorej na białaczkę, pochodzącej ze Staszowa Magdy.
W akcję włączył się także burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, obejmując ją patronatem honorowym. Burmistrz Staszowa podczas spotkania powiedział, że władze gminy całym sercem popierają tę inicjatywę, a on sam pragnie włączyć się w tę akcję, nie tylko, jako Burmistrz, ale także, jako mieszkaniec, dlatego 19 czerwca zarejestruję się w bazie potencjalnych dawców. Zachęcił wszystkich mieszkańców gminy Staszów, aby również dokonali rejestracji w niedzielę.
    Renata Rafa – przedstawicielka Fundacji DKMS poinformowała zgromadzonych, że w ciągu 7 lat działalności DKMS Polska zarejestrowano i przebadano ponad 900 000 potencjalnych dawców. Podkreśliła, że jest to kropla w morzu potrzebujących, bo co godzinę ktoś słyszy diagnozę białaczka, ale każda kolejna zarejestrowana osoba to szansa dla oczekujących na przeszczep. Poprosiła, aby przedstawiciele mediów oraz osoby zaangażowane w organizację tego wydarzenia prowadziły akcję edukacyjną, ponieważ istnieje wiele stereotypów związanych z oddawaniem szpiku. Większość ludzi zniechęca myśl o dużej strzykawce, zastrzyku w kręgosłup i możliwym paraliżu. Należy jednoznacznie dementować te pogłoski. Żeby zostać potencjalnym dawcą wystarczy kilkuminutowa rejestracja i 4 ml krwi. A jeśli dochodzi do przeszczepienia, to istnieją dwie metody pobrania – stosowane w 80% pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny i nie wymaga hospitalizacji dawcy. Druga metoda stosowana w około 20 % przypadków to pobranie z talerza kości biodrowej. Wymaga około 2 dniowego pobytu w szpitalu i odbywa sie w pełnym znieczuleniu, a oddany szpik regeneruje się w ciele dawcy w ciągu dwóch tygodni. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, a cała procedura trwa tylko chwilę.
    Magda jest rodowitą staszowianką, pomimo że od lat mieszka w Warszawie, to jest związana ze Staszowem i zawsze chętnie tu wraca. To osoba otwarta, chętnie służąca radą i pomocą, stawia dobro innych ponad swoje własne potrzeby. Góry i bieganie to jej pasje, w ubiegłym roku spełniła jedno z wielu swoich marzeń i została przewodnikiem górskim. Teraz wszystkie jej plany i marzenia stanęły pod znakiem zapytania. Pojawiło się przed nią nieoczekiwane wyzwanie, jakim jest białaczka – tak o Magdzie mówi jej wieloletnia przyjaciółka Agnieszka Baranek. Zaapelowała do mieszkańców Staszowa aby poszli zarejestrować się 19 czerwca, bo Magda ma przed sobą jeszcze mnóstwo górskich szczytów do zdobycia, więc musi wrócić do zdrowia.
     Akcja ,,Pomóż Magdzie i innym” odbędzie się 19 czerwca br. roku w Szkole Nr 2 ul. Niepodległości 4 w Staszowie, w godzinach 10:00-16:00.  Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Tekst: Katarzyna Basińska
Foto: Marcin Jarosz
Urząd Miasta i Gminy w Staszowie

Konferencja prasowa dawcy szpiku 1

Od lewej: tata Magdy Tadeusz Mordas, przyjaciółka Magdy Agnieszka Baranek, burmistrz Leszek Kopeć oraz Renata Rafa z fundacji DKMS, która omówiła pobrania procedurę szpiku kostnego.

Konferencja prasowa dawcy szpiku 2

O Magdzie opowiedziała jej przyjaciółka Agnieszka Baranek.

Konferencja prasowa dawcy szpiku 3

Za zaangażowanie w akcję pomocy córce podziękował tata Magdy Tadeusz Mordas.

Konferencja prasowa dawcy szpiku 4

W akcję włączyło się, m.in. Starostwo Powiatowe w Staszowie, od lewej: Michał Skrętek z Wydziału Promocji oraz Bożena Mazur i Dorota Makuch z Wydziału Edukacji.

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png