„Mikołajkowa Podróż Marzeń” 2016

Utworzono: poniedziałek, 25, styczeń 2016

phoca thumb l 3We wtorek 19. stycznia br. wyruszyliśmy w kolejną „Mikołajkową Podróż Marzeń”, zorganizowaną specjalnie dla wychowanków Domu Dziecka im. Ojca Gwidona w Pacanowie.

Dzień pełen atrakcji rozpoczęliśmy trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią!  Poziom 320 to drugi, najgłębszy poziom zabytkowej kopalni GUIDO w Zabrzu, wydrążony na przełomie XIX i XX wieku, z systemem korytarzy opartych na dwóch wyrobiskach o łącznej długości około 2,5 km. Poznaliśmy jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w do czasów współczesnych. Spacerowaliśmy zaopatrzeni w hełmy górnicze, lampy i pochłaniacze, oglądaliśmy ścianę łopatową z drewnianą obudową, poznaliśmy jak pracują potężne kombajny. Niezapomnianych emocji dostarczyła podróż - zejście w głąb wyrobiska nachylonego pod kątem 18 stopni.  Część trasy pokonaliśmy  unosząc się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią - podróż prawdziwą górniczą kolejką podwieszaną! Przez chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi górnicy, jadący do ściany wydobywczej. Wiemy do czego w kopalni służą sejsmometry i sejsmografy. Poziom 320 to prawdziwa kopalnia, którą poczuliśmy w nogach i oglądaliśmy w świetle lamp i w mrokach unoszącego się pyłu. Ale było fajnie! Tradycyjna wizyta w McDonald’s, pozwoliła zregenerować siły przed dopingiem dla piłkarzy ręcznych w katowickim SPODKU. Czterdzieści naszych gardeł wspierających raz po raz zawodników Norwegii i Białorusi, dołączyło do wypełnionego po brzegi SPODKA w trakcie spotkania Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej. Zapraszaliśmy już naszych młodych przyjaciół z Pacanowa w bardzo różne i atrakcyjne miejsca, ale takich emocji jeszcze dzieci nie przeżywały. Znakomite miejsca (dzięki decyzji władz Polskiego Związku Piłki Ręcznej, zakupiliśmy bilety warte 59 PLN w cenie 10 złotych, niesamowita atmosfera wielkiego sportowego święta i głośne JEEEEST po każdej bramce, kolorowy wystrój przed halą sportową, wymalowane buzie i rozśpiewane tłumy kibiców. Oj! tego dzieci nie zapomną przez wiele lat.  
Dzięki Państwa (osób, które wrzuciły pieniążki do puszek) hojności opisany dzień był kolejnym,  niezapomnianym świętem dla  dzieci, tak bardzo spragnionych radosnych chwil.  Kończąca swoje dzieło, obecna grupa wolontariuszy jest kolejnym rocznikiem uczniów prowadzących akcję. Taka postawa bardzo cieszy! Co roku w kwestach uczestniczyli uczniowie jednej klasy Technikum Elektronicznego. Drodzy uczniowie, bez Waszego zaangażowania ta akcja nie byłaby możliwa! Gdyby nie Wasza aktywność -  ten wyjazd pozostałby w sferze marzeń.
    Prawdopodobnie nie wszyscy z czytających tą relację, „poczują” atmosferę styczniowego wyjazdu (wyłącznie z uwagi na niedoskonałość mojego opisu). Uśmiech na twarzy wszystkich wychowanków (dzieci w wieku od 7 do 18 lat), radość ich opiekunek i sióstr zakonnych, poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania (chłopcy z technikum) - nawet fotografie nie pokazują tego, co wszyscy przeżywaliśmy. Żegnaliśmy się wszyscy „łamiącym” głosem i ze łzami w oczach. U wszystkich były to łzy radości. U dzieci i sióstr - radości z otrzymanej pomocy, u nas radości z możliwości jej ofiarowania. Ktoś spyta, dlaczego to robimy? My po prostu lubimy innym pomagać! W 2001 roku, nasi uczniowie objęli „patronatem” wychowanków Domu Dziecka w Pacanowie. Każda akcja zajmowała nam wiele czasu, ale co najważniejsze sprawiała radość i satysfakcję. Jednak gdyby nie hojność ofiarodawców, takie akcje byłyby niemożliwe. W imieniu własnym i dzieci z Domu Dziecka im. Ojca Gwidona w Pacanowie, serdecznie dziękujemy za każdy ofiarowany grosik. Dla dzieci ma on wagę najszczerszego uśmiechu ☺.  Serdecznie dziękuję uczniom z klasy IVA Technikum Elektronicznego. To dzięki Waszej pomocy, determinacji i zapałowi w trakcie każdej kwesty, mogliśmy sprawić tyle radości naszym młodym przyjaciołom z Pacanowa.
Sylwia, Michał, Sebastian, Marcin, Mateusz, Joachim, Łukasze, Piotrki, Dawidy - DZIĘKUJĘ BARDZO za 4 lata wspólnych działań ☺
... z pewnych istotnych „instytucjonalno - osobistych” względów, powoli (od trzech lat), aczkolwiek systematycznie, przekazywałem impuls do kontynuacji działań moim współpracownikom - Urszuli Lachowskiej - Karbarz i Jackowi Śledziowi (kolejnym wychowawcom mojej „byłej” klasy). Ula i Jacek - serdecznie dziękuję Wam za organizację ostatnich kwest 15 lat to długi czas, ale dla mnie był czasem pełnej satysfakcji z bardzo wielu akcji zakończonych sukcesem. Wierzę, że znajdą się osoby chętne do kontynuacji akcji w kolejnych latach. Nie chciałbym pozostawić dzieci bez dalszego wsparcia. Osoby chętne do kontynuacji działań , proszę o kontakt - wyjaśnię jak nam się to udawało, przekażę gotowe puszki oraz pliki z wzorami wszelkich pism do firm o udzielenie dodatkowego wsparcia, wzorami plakatów i identyfikatorów, podzielę się kolejnymi pomysłami.
Ja osobiście wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali przez 15 lat - jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję!!! Bez Was „Mikołajkowa Podróż Marzeń” nie byłaby możliwa!!!                                        
                                     

Mariusz Zyngier

W tym roku naszą akcję  wsparli:
- McDonalds Polska - gratisowe zestawy Happy Meal dla wszystkich,
- Dyrekcja Kopalni GUIDO w Zabrzu - gratisowy wstęp dla wszystkich (opłata wyłącznie za przewodnika),
-  Polski Związek Piłki Ręcznej - bilety w super cenie na mecz piłki ręcznej w katowickim  Spodku + gadżety mistrzostw Europy dla wszystkich,
- ZIDMA TRANS (Pan Zbigniew Wiącek) - rewelacyjna  cena,  bezpiecznej i komfortowej podróży, nowoczesnym i wygodnym autokarem,
- Drukarnia Graf Druk Staszów -  wydruk w bardzo  dobrej cenie, plakatów na tegoroczną akcję.
Rozliczenie:
Wynik kwesty: 3291,76 PLN ( w tym: Kościół św. Marcina - 787,39 PLN, Kościół  MBWW - 1738,51 PLN,  Elektrownia - 675,16 PLN, reszta z ubiegłego roku 90,70  PLN).
Wydatki:
- wynajęcia autokaru: 1000 PLN,              
- bilety wstępu piłka ręczna: 430 PLN,          
- plakaty: 45 PLN,
- przewodnik : Kopalnia Guido w Zabrzu  176 PLN,
- dodatkowy niespodziewany koszt (konieczność podróży taksówką Zabrze - Katowice), po pilnej wizycie w szpitalu (ale całe szczęście - wszystko dobrze się zakończyło): 75 PLN.
Razem wydatki: 1726 PLN.
Bilans: +1565,76 PLN (przeznaczymy je na kolejny wiosenny wyjazd. Gdzie i kiedy - to już w zależności od decyzji dzieci i  sióstr zakonnych).
A na koniec podsumowanie wszystkich zrealizowanych MIKOŁAJKOWYCH PODRÓŻY MARZEŃ:
2001 - AQUAPARK, kino IMAX, Mc Donald's - Kraków  + komputer, drukarka, monitor, 2002 - AQUAPARK, MULTIKINO, McDonald's - Kraków + 29'' telewizor GRUNDIG, 2003 - AQUAPARK,  kino IMAX,  McDonald's - Kraków :) + rower rehabilitacyjny KETLER, piłki siatkowe, sprzęt do tenisa stołowego, 2004 - PARK WODNY NEMO - Dąbrowa Górnicza, PLANETARIUM ŚLĄSKIE, Mc  Donald's - Chorzów + piłkarzyki, odtwarzacz DVD, 2005 - (MIKOŁAJ) PARK WODNY, SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA, Mc Donald's - Tarnowskie Góry, 2006 - (DZIEŃ DZIECKA) Jurajski Park Dinozaurów w Bałtowie, 2006 - (MIKOŁAJ) PARK WODNY SITKÓWKA - NOWINY, MULTIKINO, McDonald's – Kielce, 2007 - (DZIEŃ DZIECKA)  REJS STATKIEM po Wiśle - Sandomierz, Pływalnia Połaniec, 2007 - (MIKOŁAJ) KOPALNIA SOLI BOCHNIA + AQUAPARK – Bochnia, 2008 - (WAKACJE) dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu nad morze, 2008 - (MIKOŁAJ) AQUAPARK,  kino IMAX, Muzeum Lotnictwa, McDonald's – Kraków, 2009 - (DZIEŃ DZIECKA) AQUAPARK, MULTIKINO, wystawa kosmiczna, McDonald's – Kraków, 2009 - (MIKOŁAJ) WYCIECZKA DWUDNIOWA: Stary  Sącz, Czorszytn, TERMY  PODHALAŃSKIE w Bukowinie Tatrzańskiej, Murzasichle, ZAKOPANE - Gubałówka, Skocznie,  Sanktuarium ,,Papieskie” na Krzeptówkach,  McDonald’s + 4 komplety szachów, 2010 - (MIKOŁAJ) PARK WODNY KRAKÓW, MULTIKINO, WYSTWA SZOPEK,  McDonald’s, 2011 - (DZIEŃ DZIECKA)   PARK MINIATUR INWAŁD, WADOWICE,  KALWARIA ZEBRZYDOWSKA, 2011 - (MIKOŁAJ) WYCIECZKA DWUDNIOWA: ZAKOPANE - Kasprowy Wierch, Skocznia, Sanktuarium „Papieskie” na Krzeptówkach, BIAŁKA TATRZAŃSKA, Terma „Bania”, MAŁE CICHE, KRAKÓW McDonald’s, 2012 - (MIKOŁAJ) WYCIECZKA DWUDNIOWA: KOPALNIA SOLI w Wieliczce (z noclegiem pod ziemią) i Kraków (Multikino + Park Wodny + McDonald’s), 2013 - (DZIEŃ DZIECKA) - WARSZAWA (Centrum Nauki KOPERNIK, Muzeum Wojska Polskiego, PKiN), 2013 - (MIKOŁAJ) Lotnisko BALICE, PARK WODNY, SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA, Mc Donald's - Tarnowskie + Gry  SCRABBLE, 2014 - (DZIEŃ DZIECKA) - SOLEC ZDRÓJ (Baseny Mineralne) + pizza, 2014 - (MIKOŁAJ) WARSZAWA (Muzeum Powstania Warszawskiego, Stadion Narodowy, Mc Donald's, 2015 - (DZIEŃ DZIECKA) - SOLEC ZDRÓJ (Baseny Mineralne) + pizza, 2015/2016 - ZABRZE - Kopalnia GUIDO, KATOWICE - Mistrzostwa Europy Piłka  Ręczna, Mc Donald's i jeszcze 2016 za to co pozostało z wyjazdu zimowego (WIOSNA) ... w zależności od decyzji dzieci i  sióstr zakonnych.

Mariusz Zyngier

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png