Podsumowanie dokonań zespołów w powiecie staszowskim.

Utworzono: wtorek, 05 styczeń 2016

phoca thumb l 1W powiecie staszowskim kolejne grupy, które realizowały swoje projekty w ramach Programu Działaj Lokalnie IX zakończyły swoje działania. Przedstawiamy zespoły, które swoją energię przez ostatnie miesiące wykorzystywały na spełnianie marzeń i tworzenie lepszej rzeczywistości.

Akcja Ratowników Leśnej Latarni.
Blisko 400 lat Latarnia Leśna w Wiązownicy Kolonii (w gminie Staszów), czekała na ratunek, który nadszedł w 760 rocznicę pierwszej wzmianki o wsi. W ramach funduszy w projektu wzmocniona została podstawa latarni, oczyszczony i zagospodarowany teren, postawiono tablicę informacyjną i ławkę.
Odbył się konkurs na plastyczną wizję starej latarni leśnej. Dzieci ze Świetlica "Jutrzenka" w Wiązownicy Kolonii, mocno napracowały się nad swoimi dziełami. Zorganizowano uroczystość, podczas której zaprezentowano prace konkursowe dzieci. Była to wyśmienita okazja do wspólnego spotkania się mieszkańców sołectwa i podsumowania projektu. Dzięki ofiarnemu zaangażowaniu wielu ludzi, którzy poświęcili swój czas i pieniądze, prace zostały ukończone zgodnie z planem.

Energicznie na obcasach.
Każdy z nas, z pewnością od małego zna powiedzenie „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Grupa energicznych, młodych kobiet z Bukowej (gm. Osiek) wprowadziła je w życie podczas warsztatów z dietetyczką i zajęć praktycznych nordic walking. Kobiety przekonywały do zdrowego stylu życia innych mieszkańców swojej wioski, szczególnie po to, aby dostrzec pozytywne zmiany w samopoczuciu i wyglądzie.
Fachowe porady udzielane przez panią dietetyk były bardzo przydatne w dążeniu do celu a zajęcia na świeżym powietrzu okazały się trafione w potrzeby. Odbyła się również zabawa Andrzejkowa, w której udział wzięli mieszkańcy wsi. Dzięki tym działaniom mała lokalna społeczność miała szansę na wspólne spędzanie czasu i wymianę doświadczeń.

Fantastyczne granie dla całych rodzin.
Klub Miłośników Gier i Fantastyki z Połańca w ramach projektu "Dołącz do gry", zorganizował szereg inicjatyw kręcących się wokół gier bez prądu i fantastyki.
Odbyły się dwie gry terenowe zorganizowane na terenie gminy Połaniec, rozgrywki w Laser Strike na muszli koncertowej w Połańcu oraz warsztaty plastyczne "Maski" w Centrum Kultury i Sztuki. Nakręcono również fabularny film krótkometrażowy o tematyce fantastycznej.
Kulminacyjnym punktem projektu była II Inwazja Grania w Połańcu. Przez dwa dni miłośnicy gier aktywnie spędzali czas w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie”, korzystając z najróżniejszych atrakcji podczas licznych turniejów planszówek, gier karcianych, komputerowych oraz na konsolach. Projekt zachęcał uczestników do kreatywnego myślenia, aktywnego uczestnictwa, współtworzenia, a także promował Połaniec i okolice w aspekcie turystycznym.

Tradycja w stroje ubrana.
Grupa Tradycja i Integracja z Łukawicy (gm. Staszów) zrealizowała swój projekt zatytułowany ,,Zwyczaje Ludowe w naszej miejscowości.” Spotkanie z etnografem zaowocowało uszyciem pięknych stroi ludowych - sandomierskich. Panie wyposażone w ludowe stroje dumnie reprezentowały swoją miejscowość na różnego rodzaju kiermaszach i gminnych imprezach plenerowych.
Dla mieszkańców Łukawicy odbyły się warsztaty z lepienia pierogów i przygotowywania potraw tradycyjnych. Podczas Dni Chleba w Staszowie do konkursu zgłoszono piękny wieniec dożynkowy i stoisko, na którym można było degustować przygotowane przysmaki.
W trakcie Dnia Rodziny, dzieciom przypomniano dawne zabawy swoich rodziców i dziadków a na warsztatach rękodzieła wykonywano ozdoby z bibuły i choinkowe. Spotkanie opłatkowe było okazją do prezentacji rękodzieła, wspólnego degustowania potraw lokalnych oraz kolędowania.

Rękodzieło tworzone z pasją.
W społeczności z terenu gminy Bogoria "Pasjonaci rękodzieła" promowali swoje pasje.
Grupa Pasjonatów z Jurkowic organizowała przez całe wakacje bardzo atrakcyjne warsztaty. Podczas nich wspólnie z dziećmi i osobami starszymi rozwijali hobby rękodzielnicze, plastyczne, muzyczne i kulinarne.
Impreza plenerowa „Spiżarnia Pełna Smaków” zachwyciła gości pokazem kulinarnym, a degustacja lokalnych smaków została połączona z konkursem kulinarnym na najlepsze zimowe domowe przetwory według tradycyjnych lokalnych receptur.
Twórczość Klubu Pasjonatów zainteresowała wielu mieszkańców różnorodnością rękodzieła: rzeźb, haftu, obrazów, bukietów z suszonych kwiatów, ozdób z filcu, pięknych ozdób wykonanych techniką origami oraz ciekawostkami dotyczącymi dobroczynnych właściwości ziół.

Taneczne fascynacje promują Szydłów.
Grupa Moc tańca z Szydłowa poprzez projekt „Taneczne fascynacje” dążyła do integracji i aktywizacji młodzieży oraz pozyskania nowych członków.
Zespół doskonale wpisał się w klimat miasteczka zabytkowego, którego historia ginie w mrokach średniowiecza. Grupa stale rozwija się i obecnie mogliśmy podziwiać tańce dworskie w wykonaniu kilkunastu młodych dziewcząt i aż sześciu chłopców. Po uśmiechniętych twarzach młodych tancerzy widać było, że w taniec wkładają całe serce. Z pewnością potwierdzi to każdy, kto widział ich występy podczas pokazów tańców dworskich np. na XVII Międzynarodowym Turnieju Rycerskim o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego lub XVIII Święcie Śliwki w Szydłowie. Sesja zdjęciowa wykonana podczas turnieju oraz sesja plenerowa w scenerii szydłowskich zabytków, film promujący Zespół Tańca Dawnego Zamku Szydłów oraz wystawa fotograficzna zorganizowane w ramach projektu potwierdzają profesjonalne podejście młodzieży do tanecznej pasji.

Tradycyjne przysmaki ze Święcicy.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Święcicy (gm. Rytwiany) postawiły w swoim projekcie pn. "Pierogi, ryby, kapusta i grzyby" na przekazywanie młodemu pokoleniu tradycji, obyczajów wsi oraz zachęcanie do wspólnego działania mieszkańców Święcicy, Pacanówki i Podborka.
Zrealizowano sześć cyklicznych spotkań warsztatowych: robienia pierogów, łowienie ryb na stawach w gospodarstwie rybackim Pana Wacława Szczoczarza, przyrządzanie i degustacja przygotowanych wspólnie potraw: smażonego karpia, karpia w galarecie i innych smakołyków, zbieranie grzybów, kiszonej kapusty i wykonywanie przetworów oraz spotkanie aktywizujące dla kobiet. W Świąteczny czas odbyła się wspólna Wigilia i jasełka.

Realizacja programu Działaj Lokalnie w powiecie staszowskim jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz gmin: Staszów, Rytwiany, Bogoria, Osiek, Łubnice, Połaniec, Szydłów.

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech