O świętokrzyskich skarbach w gospodarce

Utworzono: piątek, 23, październik 2015

phoca thumb l 5Tematowi promocji najbardziej atrakcyjnych produktów wytwarzanych w powiecie staszowskim oraz w powiatach sąsiednich, była poświęcona konferencja, jaka w dniu 23 października br., odbyła się w ,,Zakątku Świętokrzyskim” w Sielcu.

    Organizatorem spotkania był Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. Zaproszonych gości powitali: starosta staszowski Michał Skotnicki oraz burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, którzy wstępnie omówili sztandarowe produkty eksportowe ziemi staszowskiej, takie jak: wyroby szklane Hut Szkła Gospodarczego prezesa Tadeusza Wrześniaka, siarkę i jej pochodne z Grupy Azoty – Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki ,,Siarkopol” SA w Grzybowie, unikatową ze względu na wzornictwo produkcję bombek spółki GMC w Staszowie oraz szydłowskie śliwki, których koncentracja produkcji jest największa w naszym kraju.
    Prezentację poświęconą, m.in. wsparciu eksporterów w najbliższej perspektywie finansowej w latach: 2015-2020 w ramach ,,Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego”, programu ,,Polski Wschodniej” oraz ,,Inteligentny Rozwój” przedstawił dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Grzegorz Orawiec.   
    W panelu dyskusyjnym szerzej przedstawiono oferty wybranych przedsiębiorstw: Hut Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, Grupy Azoty KiZChS ,,Siarkopol” SA w Grzybowie, Kopalni Dolomitów SA w Sandomierzu i Uzdrowiska Busko-Zdrój SA.
    W podsumowaniu konferencji zgodnie stwierdzono, że potencjalne możliwości rozwoju gospodarczego województwa świętokrzyskiego są znacznie większe niż aktualnie wykorzystywane, o czym świadczą, m.in. coraz częstsze wizyty misji gospodarczych, m.in. z: Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoch, itd., które każdorazowo odkrywają coś nowego w naszych możliwościach, co dotychczas nie było oferowane.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png