Ćwiczenia symulacyjne w staszowskim szpitalu

Utworzono: piątek, 02, październik 2015

phoca thumb l 7W dniu 29 września br. SPZZOZ w Staszowie, przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Staszowie i Komendą Powiatową Policji, przeprowadził ćwiczebną symulację wypadku masowego na wodzie. Zdarzenie zostało zaaranżowane w Golejowie. Ćwiczenie było poprzedzone szkoleniem teoretycznym dla ratowników medycznych i dotyczyło postępowania z poszkodowanym w wodzie.


    Założenia manewrów zakładały, że w wyniku uderzenia rozpędzonej motorówki w pomost poszkodowana zostaje 1 osoba z motorówki oraz 2 znajdujące się na pomoście i 2 przebywające w pobliżu całego zdarzenia. W sumie poszkodowanych zostało 5 osób.
    Po wezwaniu służb ratunkowych, jako pierwsi na miejsce wypadku przybyli strażacy, którzy po wstępnej analizie sytuacji przystąpili do pomocy rannym. Po wyłowieniu z wody 3 osób, ratownicy medyczni przystąpili do segregacji poszkodowanych przypisując im określone w procedurach kody: czerwony – najbardziej poszkodowani – 2 osoby, żółty – 1 osoba i zielony – 1 osoba. Po udzieleniu niezbędnej pomocy poszkodowanym na miejscu wypadku, zostali oni przewiezieni do szpitala, gdzie udzielono im specjalistycznej pomocy medycznej. Cała akcja ratunkowa przebiegła szybko i sprawnie. Ćwiczenia symulacyjne staszowski szpital przeprowadza każdego roku w celu doskonalenia procedur obowiązujących w przypadku zdarzenia masowego, utrwalenia właściwych zachowań i nawyków oraz właściwego współdziałania personelu w sytuacjach kryzysowych. Po wstępnej analizie przeprowadzonych ćwiczeń, ich przebieg oceniono bardzo wysoko, w szczególności współpracę wszystkich służb ratunkowych biorących udział w akcji.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png