Z wizytą w Winnicy

Utworzono: poniedziałek, 14, wrzesień 2015

phoca thumb l 2W dniu 5 września br. miasto Winnica na Ukrainie obchodziło 652. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji, jak co roku, zorganizowano okolicznościowe obchody ,,Dnia Miasta” z udziałem delegacji zagranicznych z: Polski, Litwy i USA.

    Podobnie jak w latach poprzednich, ulica Soborna, położona w centralnym miejscu Starego Miasta, wypełniła się ponad 100-tysięczną rzeszą mieszkańców i osób z okolicznych miast i wsi. Nie zabrakło atrakcji, a przede wszystkim chęci do świętowanie, na przekór wojnie, toczącej się na wschodnich rubieżach Ukrainy. Na 8 scenach ustawionych w różnych miejscach winnickiej starówki występowały miejscowe zespoły oraz zaproszeni goście, wszystko odbywało się na najwyższym poziomie, do jakiego zdążyli nas przyzwyczaić wschodni sąsiedzi.
    Oprócz uczestnictwa w obchodach ,,Dnia Miasta Winnicy” delegacja powiatu staszowskiego w składzie: wicestarosta Tomasz Fąfara, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Chyla i naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą Jan Mazanka, realizowali zadania związane z bieżącą współpracą. M.in. złożyli wizytę w siedzibie Stowarzyszeń: ,,Ukraina-Polska-Niemcy” oraz w ,,Centrum Informacyjnym – Społeczność Winniczyzny” – partnera tegorocznego projektu poświęconego 200. rocznicy śmierci hr. Jana Potockiego.
    Nie mogło zabraknąć spotkania w Polskiej Szkole Niedzielnej, od której, w 2002 roku, rozpoczęła się cała współpraca. Ostatnim punktem programu wizyty na Ukrainie było spotkanie w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Uładówce, rodzinnej wsi Jana Potockiego, w nawiązaniu do w/w projektu. Tutaj uczniowie przygotowali specjalną prezentację, dzieląc się z gośćmi z Polski, a także ze swoimi kolegami wrażeniami z dwutygodniowego pobytu na ziemi staszowskiej.
    W drodze powrotnej delegacja powiatu staszowskiego zatrzymała się na kilka godzin we Lwowie w celu wykonania zdjęć do kolejnego projektu edukacyjnego pt. ,,Kresy - utracone dziedzictwo” realizowanego wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach – Filia w Staszowie.  


                                    Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png